Poreklo blaga – 16. 12. 2024 – v živo

Vsebina:

Na seminarju bodo predstavljene osnove glede porekla blaga: kako se določa, kdaj je to pomembno in kakšne posledice ima v mednarodni trgovini. Predstavljeno bo preferencialno in nepreferencialno poreklo. Izvedeli boste, kje dobite pomembne informacije za določitev porekla in s kakšnimi dokumenti se dokazuje.

Glavna tema seminarja v drugem delu bodo novosti na področju porekla blaga s poudarkom na pravilih o poreklu v pan-evro-mediteranskem (PEM) območju. Decembra 2023 je bila sprejeta revidirana PEM konvencija (Sklep št. 1/2023 Skupnega odbora Regionalne konvencije), pravila o poreklu iz revidirane PEM konvencije, ki so identična prehodnim pravilom in bodo nadomestila oba sklopa pravil o poreklu (obstoječa PEM pravila in prehodna pravila), pa se bodo pričela uporabljati 1. januarja 2025. Ta sprememba pravil o poreklu s 1. januarjem 2025 zadeva 25 pogodbenic PEM konvencije. Ker nekatere pogodbenice PEM Konvencije revidiranih PEM pravil ne bodo začele uporabljati 1.1.2025, to pa bi povzročilo motnje v obstoječi trgovini med državami PEM sistema zaradi izgube kumulacijskih možnosti, je PEM sekretariat predlagal uvedbo prehodnih določb (prehodne določbe v bistvu pomenijo ohranitev obstoječega stanja v PEM območju za dodatno leto oziroma do konca leta 2025, saj omogočajo vzporedno uporabo sedanjih in revidiranih PEM pravil o poreklu – nadaljevanje vzporedne uporabe dveh sklopov pravil o poreklu). Glasovanje v zvezi s sprejetjem prehodnih določb bo 12. 12. 2024.

Poleg novosti bomo na začetku seminarja predstavili tudi temeljne vsebine s področja porekla blaga (dokazila o poreklu, pridobitev porekla, pravila o prevozu izdelkov s preferencialnim poreklom,…) tako, da bodo novostim lahko sledili tudi udeleženci, katerih poznavanje pravil o poreklu blaga še ni tako dobro, da bi lahko brez predstavitve teh temeljnih vsebin sledili novostim s področja porekla blaga.

Poudarek bo na praktičnem vidiku uporabe pravil o poreklu blaga, predvsem v smislu, kako se znajti v praksi glede na dejstvo, da je zakonodaja obširna in se pogosto spreminja.

Seminar je namenjen začetnikom na področju porekla blaga, kakor tudi poznavalcem, saj bodo predstavljene tudi spremembe.

 Program seminarja

9.00 do 10:00: Eva Žontar (GZS)

  • Nepreferencialno in preferencialno poreklo
  • Kako se določa
  • S kakšnimi listinami se dokazuje
  • Postopek pridobitve potrdila o poreklu blaga (Certificate of Origin)
  • Genesis – certificiranje izjav o poreklu
  • Mednarodne baze podatkov

10.15 – 15.15: Ana Maček (vštet odmor 1+ x 15′)

  • Začetek uporabe revidirane PEM konvencije s 1. 1. 2025 – predstavitev revidiranih PEM pravil o poreklu: bistvene razlike med sedanjimi PEM pravili in revidiranimi PEM pravili;
  • Uporaba revidiranih PEM pravil v praksi, možnosti diagonalne kumulacije po 1. 1. 2025 glede na izid glasovanja (v okviru sedanjih PEM pravil, v okviru revidiranih PEM pravil);
  • Ustne informacije v zvezi z bodočimi spremembami Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447 v zvezi s postopkovnimi pravili o preferencialnem poreklu blaga (spremembe bodo začele veljati 1. 1. 2026 in 1. 1. 2027); 
  • Posodobljeni sporazum EU – Čile (uporabljati naj bi se pričel konec leta 2024 oziroma v začetku leta 2025);
  • Preferencialni trgovinski sporazumi – praktični vidik uporabe pravil o poreklu blaga (dokazila o poreklu, pridobitev preferencialnega porekla, pooblaščeni in registrirani izvozniki, spletni pripomočki,…);
  • Primeri iz prakse;
  • Odgovori na vprašanja udeležencev. 

Predavateljici sta strokovnjakinji s področja porekla blaga, članici delovnih skupin v Sloveniji in pri mednarodnih organizacijah. Mag. Eva Žontar je direktorica oddelka Javne listine pri Gospodarski zbornici Slovenije, ter članica odbora za poreklo blaga pri Mednarodni trgovinski zbornici in odbora za carinske zadeve pri Eurochambres.


Kotizacija

Redna cena seminarja znaša 260,00 EUR + 22 % DDV (skupaj 317,22 EUR) na udeleženca.

Popusti

Člani GZS imajo 20 % popusta. (208,00 EUR + DDV, skupaj 253,76 EUR, označite ob prijavi).


Plačilo kotizacije seminarju vključuje, udeležbo, učno gradivo, prigrizke ter potrdilo o udeležbi.
Prosimo, da kotizacijo za seminar poravnate najpozneje tri dni pred začetkom dogodka na transakcijski račun NLB d.d., Ljubljana, SI56 0201-1001-4816-764, sklic: 4008-8592. Račun boste prejeli po seminarju.

Odjave sprejemamo najkasneje 3 delovne dni pred seminarjem. V tem primeru vam kotizacijo vrnemo v celoti. Pri odjavah po tem roku ali neudeležbi, kotizacijo zadržimo v celoti. V primeru premajhnega števila udeležencev si pridržujemo pravico do odpovedi seminarja. V tem primeru vam vnaprej vplačano kotizacijo vrnemo.

 Predračun

Datum

16 Dec 2024

Čas dogodka

9:00 - 15:15

Čas dogodka

  • Časovni pas: America/New_York
  • Datum: 16 Dec 2024
  • Ura: 3:00 - 9:15
CPU, Kardeljeva ploščad 27a, Ljubljana

Lokacija

CPU, Kardeljeva ploščad 27a, Ljubljana
CPU, Kardeljeva ploščad 27a, Ljubljana
Kategorije

Organizator

Urška Kavčič Rihar
Telefonska številka
01/5897-652
Elektronski naslov
urska.kavcic-rihar@cpu.si

Govorci